Aktuálně
Stále žiju, nebojte se... :D
Albatros po deseti letech vydá další díly Divokých koček! Teď už můžu umřít v klidu... :'D
Nyní jsem i na Wattpadu
----------------------------------------------------

Jack London - Bílý tesák

18. března 2011 v 20:55 |  Čtenářský deník
Autor: Jack London
Ilustrace: Lubomír Kupčík
Nakladatelství, rok vydání: Albatros 2008
Literární forma: dobrodružná próza


Počet stran: 189

Informace o autorovi:
Jack London (1876 - 1916) byl americký spisovatel. Psal námořní povídky, povídky a romány z aljašské přírody a stal se i válečným zpravodajem v Rusko - Japonské válce. (více na http://cs.wikipedia.org/wiki/Jack_London)

Hlavní postavy: Bílý tesák, Kiča, Šedý bobr, Hezoun Smith, Weedon Scott

Obsah:

První část
Vyhladovělá vlčí smečka pronásleduje Billa, Henryho a jejich šestičlenné psí spřežení. Mazané vlčici se postupně každou noc podaří odlákat jednoho psa po druhém a smečka si nakonec smlsne i na Billovi. Zesláblému Henrymu se podaří uniknout jisté smrti jen díky nečekanému příjezdu skupiny mužů.

Druhá část
Vyrušená smečka nakonec narazí na losí stádo a hlad je zažehnán. Konečně je i čas na námluvy a smečka se postupně rozpadá. Nakonec zůstávají jen čtyři: vlčice, mladý vůdce smečky, starý jednooký vlk a tříroček. Tři vlci svedou o samici souboj, který díky svým zkušenostem přežije Jednooký. Jednookému a vlčici se narodí mláďata - mezi nimi i šedý vlček.
Pak však opět nastane období hladu. Jednooký se sice snaží lovit potravu, jak může, ale nakonec v boji podlehne rysici. Na lov se pak vydává sama vlčice. Mláďata v doupěti pomalu umírají hladem a z celého vrhu nakonec přežije jen šedý vlček.
Jak vlček roste, začíná postupně zkoumat okolní svět a jednoho dne - v nepřítomnosti lovící matky - se odváží i ven z doupěte. Uloví svého prvního bělokura, se štěstím se vyhne slídícímu jestřábovi a s ještě větším štěstím unikne dravé lasici. Vlček objevuje lov a zabíjení masa.

Třetí část
Jednoho dne vlček narazí na lidi - indiány. Vlčice ho spěchá ochránit, ale jeden z indiánů v ní pozná Kiču, poloviční fenu psa, která kdysi utekla jeho bratru a žila mezi vlky. Kiča si rozpomene na svou podřízenost těmto bohům a tak vlčkovi nezbývá než následovat svou uvázanou matku do indiánského tábora. Jeho nový pán Šedý bobr, ho pojmenuje Bílý tesák.
Bílý tesák se seznamuje s životem v táboře, s podivuhodnými bohy a jejich tažnými psy. Ti jej nenávidí pro jeho vlčí původ a v čele nepřátel stojí stejně starý Lip-Lip. Šedý bobr musí splatit svůj dluh a tak je brzy vlček oddělen od své matky, která putuje ke svému novému majiteli.
Neustálé šarvátky s ostatními psy zapříčiní, že se Bílý tesák stává zlostnějším, divočejším, ale i hbitějším a lstivějším. V táboře zůstává jen proto, že doufá, že se jeho matka jednoho dne vrátí. Když se však indiánský tábor stěhuje na jiné místo, Bílý tesák se pokusí vrátit zpět do divočiny. Ale jeho závislost a poddanost lidem je v něm už příliš zakořeněná. Vrací se k Šedému bobrovi.

Čtvrtá část
V létě 1898 vyrazí Šedý bobr do Fort Yukonu, aby tu prodal kožešiny přicházejícím zlatokopům. Zde Bílý tesák uvidí poprvé bělochy, kteří mu připadají ještě podivuhodnější než indiánští bohové, které dosud znal. Bělošští psi však nestojí za nic a Tesákovou oblíbenou zábavou se stane vyvolávat s nimi rvačky, které obvykle končí smrtí vyprovokovaného psa.
Právě díky této jeho zábavě si jej vyhlédne krutý, zbabělý a nehezký Hezoun Smith. Snaží se Bílého tesáka od Bobra koupit, ale ten se úspěšně brání. Nedokáže se však ubránit whisce, kterou ho Smith začne ládovat a tak nakonec zkrachovalý Šedý bobr Tesáka Smithovi prodá.
Smith krutým zacházením dokáže Bílého tesáka přivést k ještě větší zuřivosti a tak se z něj stane profesionální zabiják, který se úspěšně účastní psích zápasů.
Při jednom takovém zápasu s vytrvalým buldokem Čerokim, kdy Tesákovi už hrozí první a zároveň poslední porážka, zasáhne v poslední chvíli důlní inženýr Weedon Scott a jeho psovod Matt. Polomrtvého psa od Smitha pod pohrůžkou odkoupí.
Ač se to zdá téměř nemožné, podaří se postupně Scottovi v divokém a nezkrotitelném vlkovi vyvolat důvěru a nakonec i lásku.
Čas ubíhal a záliba se měnila v lásku stále rychleji. Už i Bílý tesák sám si ji počal uvědomovat, třebaže nevěděl, co to láska je. Jevila se mu jako nějaká prázdnota v jeho bytosti - hladová, bolestivá a dychtivá prázdnota, jež volala po vyplnění. Byl to neklid a bolest, v níž přinášela úlevu pouhá přítomnost nového boha. Láska mu v takových chvílích byla radostí, divokým a pronikavě vzrušujícím uspokojením. Jakmile se však bůh vzdálil, neklid a bolest se vrátily; prázdnota v něm se opět otevřela a tížila ho svou pustotou a hlad ustavičně hlodal a hlodal.

Pátá část
Závislost Bílého tesáka donutí Weedona Scotta vzít ho do svého domu v Kalifornii. Ve své oddanosti pánovi Bílý tesák nepolevuje ani zde. Zachrání pánova otce - soudce Scotta - před uprchlým trestancem Jimem Hallem a dočká se i vlastních potomků.

Citace z kniy:
"Bílý tesák pozoroval Weedona Scotta, jak se k němu blíží; naježil se a zavrčel na znamení, že se žádnému trestu dobrovolně nepodrobí. Čtyřiadvacet hodin uplynulo od chvíle,kdy rozdrásal ruku, která nyní obvázaná visela na pásce, aby se do ní nehrnula krev. Bílý tesák ovšem už v životě zakusil odložené tresty a předpokládal, že ho taková exekuce stejně nemine. Co jiného také mohl očekávat? Spáchal něco, co i pro něho samotného představovalo svatokrádež: zaryl tesáky do posvátného těla svého boha, a navíc to byl bůh mocnější, bílý bůh. Podle zákona přírody a podle zvyku bohů ho za to mělo čekat cosi strašlivého."
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 kackac120 kackac120 | E-mail | 26. října 2011 v 21:30 | Reagovat

díky ale mohla si tam napsat zkrácenou verzi celý se mi to přepisovat nechce :-D

2 sisi sisi | 28. února 2013 v 17:23 | Reagovat

:-D  :-D  :-D  :-D  :-D  :-D  :-D  :-D  O_O  O_O  O_O  O_O  O_O

3 Alča Alča | E-mail | 25. května 2013 v 14:19 | Reagovat

Nevíš náhodou z jaké strany je ta citace, prosííím? :-)

4 Inka Inka | 26. května 2013 v 23:30 | Reagovat

[3]: v tomto vydání je to strana 139 :-)

5 Alča Alča | 27. května 2013 v 15:39 | Reagovat

Děkuju moc :-)

6 Spisovatelka Povídková Spisovatelka Povídková | Web | 12. července 2014 v 19:10 | Reagovat

Možná bych si to přečetla! :-)

7 matej matej | 28. října 2014 v 9:58 | Reagovat

Je to dobré že nemusimé číst celou knižku :-)

8 TomkoU TomkoU | E-mail | Web | 18. ledna 2017 v 14:14 | Reagovat

Miluju čtení vašich článků

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Flag Counter